Serwery NAS i ich złudne bezpieczeństwo

Wyzwania w informatyce i elektronice

Serwery NAS i ich złudne bezpieczeństwo

Sieciowe dyski i serwery danych NAS Network Attached Storage.

NAS to urządzenia umożliwiające przechowywanie dużych ilości danych. Dostęp do danych odbywa się poprzez sieć komputerową. W ciągu ostatnich lat diametralnie wzrasta ilość danych przechowywanych cyfrowo. NAS znakomicie nadaje się zarówno do domowych centrów danych, jak i do małych i średnich firm. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego komputera i specjalnego oprogramowania NAS jest samodzielnym serwerem plików.

W latach 90 dwudziestego wieku najpopularniejszą formą przechowywania danych były dyskietki i płyty CD. W dzisiejszych czasach, gdy ilość danych cyfrowych jest coraz większa te rozwiązania już nie wystarczają. Obecnie dane  są przechowywane na pendrive –ach , dyskach USB i coraz częściej na serwerach plików.

Nas to urządzenia sieciowe, nie posiadają klawiatury czy monitora, a ich konfiguracja odbywa się za pomocą panelu administracyjnego dostępnego z poziomu przeglądarki www.  Jest to znaczna oszczędność miejsca i energii. Nas występują w różnych konfiguracjach – począwszy od pojedynczych dysków , poprzez Raid 0 i 1 oraz w bardziej rozbudowanych raid 5 a nawet 10.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie w celu robienia kopii zapasowych, przechowywania zdjęć, plików multimedialnych czy dokumentów.

Kilka wskazówek jak wybrać firmę do odzyskania danych

  1. Utrata danych to przeważnie bolesny cios. Biorąc pod uwagą jak cenne są Twoje dane , do wyboru firmy odzyskującej dane trzeba podejść z rozwagą. Odzyskiwanie danych to kosztowny proces. Niemniej jednak na finalną cenę usługi składa się szereg czynników, a jednym z kluczowych jest czas w jakim zlecenie jest obsługiwane. Proste sprawy jak kilka Bad sektorów są w firmach odzyskujących dane traktowane przeważnie z niższą ceną. Zlecenia, które mają poważne usterki są droższe ponieważ potrzeba wielu godzin pracy aby uzyskać zadowalający efekt końcowy. Jeśli na wstępie dokonasz złego wyboru i oddasz dysk do nie przygotowanej firmy, która jest w stanie poradzić sobie tylko z prostymi przypadkami, to całe szczęście będzie jeśli nie otworzą dysku i nie poczynią dodatkowych szkód. W profesjonalnej firmie proces odzyskiwania danych odbywa się zgodnie z ustalonymi procedurami, które mają za zadanie, przed wszystkim ochronę danych na oryginalnym nośniku. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach.
  2. Obsługa klienta powinna być na wysokim poziomie. Wartość danych często przewyższa kilkukrotnie opłatę za ich odzyskania więc klient powinien być poinformowany już w procesie analizy jakie są zagrożenia i szanse w przypadku utraty danych. Uczciwość wobec klienta i rzetelna informacja mają kluczowe znaczenia w całym procesie. Nie wszystko da się odzyskać i klient powinien być tego świadom. Najlepsze firmy odzyskujące dane nie pobierają opłat za analizę nośnika jak również w przypadku braku możliwości odzyskania danych. Jest to uczciwy układ ponieważ klient nie ryzykuje dodatkowo utraty pieniędzy.
  3. Laboratorium Odzyskiwania danych powinno być wyposażone w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Personel powinien mieć odpowiednie kwalifikacje do pracy przy tak delikatnej sprawie jak odzyskiwanie danych. Nie chodzi tu tylko o wiedzę techniczną, ale również o wysoką etykę zawodową. Dane są różne, bardziej lub mniej prywatne, poufne czy ważne. Dostęp do nich powinien mieć tylko wydzielony personel , a poufność powinna być zachowana przez cały proces.

Jeśli kierujesz się tylko ceną a twoje dane nie są zbyt wartościowe zacznij mimo wszystko w profesjonalnym laboratorium, w którym analiza jest za darmo. Dzięki temu będziesz miał (a) informacje jaka jest sytuacja oraz przy odrobinie szczęścia przy prostych usterkach odzyskasz dane w niskiej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.